EdebiyatCa


ASLINDA TÜRKİYE KİTAP ÜLKESİ

Eklenme Tarihi : 21.10.2019 | Okunma Sayısı : 719

REKLAMLAR13 binden fazla eserle Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan Türkiye, ülke edebiyatı ve yayıncılığını dünyaya Türkiye ulusal standında tanıtıyor. Kütüphane Yayınları Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, burada yaptığı konuşmada ‘Türkiye’de kitap okunmadığı’ ifadesinin kesinlikle doğru olmadığını, Türkiye’nin bir kitap ülkesi olduğunu söyledi.

DÜNYANIN en büyük kitap fuarlarından FrankfurtKitapFuarın’nda Türkiye ulusal standını, Kütüphane Yayınları Genel Müdürü Yardımcısı Ali Odabaş, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ile İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün açtı. Ali Odabaş, son yayıncılık verilerine rağmen birilerinin Türkiye’yi kitap okuma konusunda 3. dünya ülkesi gibi göstermek istediğini ancak bunun doğru olmadığını söyledi. Üniversiteler ve belediyeler hariç sadece kendilerine bağlı kütüphanelerin 12 milyon kitap aldığını belirten Odabaş, “Bu sayı bile bu ifadenin kuyruklu yalan olduğunun kanıtıdır. Frankfurt, Türk edebiyatının dünyaya açılması konusunda büyük önem taşıyor. Türkiye-Almanya arasında ekonomik, sosyal ilişkilerinin iç içe olması da bu tür fuarların önemini kat kat artırıyor” dedi.

PAMUK VE DEMİR HER YERDE AYNI AMA EDEBİYAT FARKLI
Kitaplar ve yazılı metinlerin, tarihi ve olayları anlamak bakımından geçmişle bugün arasında bir köprü olduğuna dikkati çeken Başkonsolos Burak Karartı, kitapların aynı zamanda geleceği de şekillendirdiğini belirterek “Kitaplar insanoğlunun bireysel gelişiminin en etkili anahtarlarından biridir. Okuyan, kavrayan, tahlil eden ve öğrendiklerini doğru muhakeme edip doğru sonuçlar çıkabilen bir nesle sahip olmak, toplumlar için büyük zenginlik ve güç kaynağıdır. Bu nedenle okumayı daha özendirici hale getirecek yeni metodlar geliştirmeliyiz” dedi.
Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün de pamuğun, demirin her yerde aynı olduğunu belirterek, “Ama edebiyat çok farklı. Necip Fazıl, Nazım Hikmet bir tanedir. Dünyanın en büyük 16’ncı yayıncı ülkesiyiz. Türk edebiyatını yurt dışında tanıtmak, hepimizih derdi olmalı” diye konuştu.

 

 

 Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.