EdebiyatCa


Edebiyat Yıl Sonu Zümre Öğretmenleri Toplantı Tutanağı

Eklenme Tarihi : 28.05.2012 | Okunma Sayısı : 3569

REKLAMLAR2010–2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

MALAZGİRT ALPARSLAN ANADOLU  LİSESİ

YILSONU TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ZÜMRE                               ÖĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı Tarihi ………………………………..

Toplantı Yeri             :  Öğretmenler Odası

Toplantı Saati            :   14.00

Toplantıya Katılanlar   :  DİNÇER İBEK    HÜLYA TÜRELİ      MUHAMMET R. YÜCE

 

GÜNDEM MADDELERİ:

1. Açılış ve yoklama.

2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

3. 2010–2011 Eğitim ve öğretim yılı 1. ve 2. döneminde yapılan uygulamalar sonucunda ders programlarında hedefe ulaşılıp ulaşılmadığının değerlendirilmesi. ,

4. Dersin işlenişinde yaşanan problemlerin dile getirilmesi ve çözüm önerileri,

5. Derslerde kullanılacak ders araç ve gereçlerin ve donanım eksiklerinin tespiti,

6. Diğer zümre öğretmenleriyle yapılacak işbirliği esasları,

7. Başarının artırılması için alınacak tedbirler,

8. Atatürk İlke ve İnkılâplarının derslere göre işlenmesi,

9. Dilek ve temenniler, kapanış.

ALINAN KARARLAR:

1. Zümre toplantısı, zümre başkanı DİNÇER İBEK ve diğer üyelerin iyi dilek ve temennileri ile öğretmenler odasında başladı. Zümre öğretmenlerinin toplantıda bulunduğu görüldü

2. Başöğretmen Atatürk ve onun fikir arkadaşlarının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

3. 2010–2011 eğitim ve öğretim yılı genel itibariyle değerlendirildi:

DİNÇER İBEK: “ Lise 1. sınıfların hazır bulunuşluluk düzeyleri çok düşük. Ayrıca lise 1. sınıfların sayıca fazla olması nedeniyle bazı konuların yetiştirilmesinde ve dersin işlenişinde güçlükler yaşadık. Bu durum daha az öğrencinin derse katılmasına neden oldu.” dedi.

Genel itibariyle 1. ve 2. dönem zümrelerinde alınan kararların uygulandığı gözlendi.

4. Dersin işlenişinde uygulanacak yöntemler konusunda, MUHAMMET R. YÜCE: “Derslerde öğrencilerin aktif olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Öğretmen merkezli bir sistem yerine öğrenci merkezli bir sistemin uygulanması her zaman başarıyı getirir. Öğrenci derse ne kadar katılırsa kendini o kadar derse verir. Böylece dersler daha zevkli hale getirilebilir.”dedi.

HÜLYA TÜRELİ: “Öğretmen, dersi öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlemelidir. Sınıf disiplinine önem verilmeli ve öğrenciler ders çalışmaya özendirilmelidir. Öğretmen, öğrencilerin derste görev almalarını sağlanmalıdır. Böylece dersin işlenişinde oluşacak problemler de en az seviyeye inecektir. ” dedi.

Buna göre:

— Problemli öğrencilere derste basit görevler verilmesine,

— Metnin gerektikçe öğretmen tarafından örnek olarak okunmasına,

— Yapılan çalışmalarda sınıf seviyesinin gözetilmesine,

— İmkânlar ölçüsünde bütün öğrencilere söz hakkı verilmesine,

— Dil bilgisi çalışmalarında öğrencilerin daha çok tahtayı kullanma fırsatı verilmesine

— Okuma çalışmaları için gerekli özendirmenin yapılmasına,

— Yeri geldikçe öğrencilere araştırma konuları verilmesine, karar verildi.

5. DİNÇER İBEK: “ Derslerde imla kılavuzu, sözlük, ansiklopedi, antoloji, resim, kaset, TV, gazete, dergi gibi yayın ve kaynaklardan öğrencilerin azami şekilde yararlanabilmesi gerekir. Bunun dışında Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış bütün kitaplar, öğrencilere tavsiye edilmelidir.” dedi.

Konuşmalardan sonra öğretmenlerin gerekli kaynak ve araçları mümkün olduğu derecede sınıflara götürmelerinin önemi vurgulanarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi karalaştırıldı.

6. MUHAMMET R. YÜCE: “Ana dilimiz Türkçe’nin doğru ve düzgün kullanılmasını sağlamak, öğrencilerin noktalama ve imla konusundaki eksikliklerini gidermek, değişik konuları farklı bakış açılarıyla yorumlamasını sağlamak için diğer zümre öğretmenleri ile sürekli iletişim kurulması gerekir.” dedi.

HÜLYA TÜRELİ: “Atatürk’ü anma haftasında ve 18 Mart Çanakkle Zaferi gününde tarih öğretmenleri ile işbirliği sağlayabiliriz.” dedi.

Bu görüş uygun bulunarak diğer zümre öğretmenleriyle işbirliği oluşturulması kabul edildi.

7. Öğrencilerin başarı durumlarını yükseltme konusunda;

MUHAMMET YÜCE: “Öğrencilerin derse katılımı için öğrenciler sürekli kontrol edilmeli ve derse hazır gelmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca sosyal faaliyetlere katılım da başarıyı artıracaktır.” dedi.

DİNÇER İBEK: “Başarıyı daha da artırmak için, öğrencilere gözlem ve inceleme imkânları sağlanarak; gördükleri, inceledikleri üzerinde düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak rahatça anlatabilme alışkanlığını ve fırsatını kazandırılmalıdır. Dersin işlenişi de bu doğrultuda olmalıdır. ” dedi.

HÜLYA TÜRELİ : “Ders öğretmenleri ise derslerde bir metni canlandırarak okumalı, parçaları kuru ve soluk görünüşlerinden kurtararak sevdirmeye çalışmalıdır. Bu nedenle kitap okumaya özendirmeliyiz. Kitap okuyan öğrenci kendini, çevresini daha iyi anlayacak ve anlatacaktır. Ben, önümüzdeki yıl derslerimi kütüphanede işlemeyi ve dersine girdiğim sınıflarda okuma saatleri oluşturmayı düşünüyorum. ”  dedi.

Bu öneriler kabul edilerek önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında bu doğrultuda hareket edilmesi karara bağlandı.

8. Atatürk İlke ve İnkılâplarının konulara göre işleniş esaslarını belirlenmesinde I. ve II. Dönem zümre kararlarına uyulması ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılında da uygulanmasına karar verildi. Derslerde konu sırasına göre Atatürk İlke ve İnkılâplarını da konuya dâhil ederek dersin işlenişine zenginlik katılmasına karar verildi.

9. Eklenecek herhangi bir madde kalmadığından toplantı karşılıklı iyi dilek ve temennilerle sona erdirildi.

 

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ:

ZÜMRE BAŞK.

DİNÇER İBEK                       HÜLYA TÜRELİ                           MUHAMMET R. YÜCE

 

 

U Y G U N D U R

ABDURRAHİM DERİCİ

Okul Müdürü

HAZIRLAYAN: MUHAMMET YÜCESitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.